Varia Cv Piotr Frączak: Różnice pomiędzy wersjami

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
 
  
 
*Ciocia Hela również opowiadała o nacnych kartach u księdza plebana, od którego wracał nocą (biorąc laskę - od odganiania się przed psami?), którą później musiał oczywiście oddać, co było pretekstem do dalszej partyjki. Chodzi zapewne o [http://www.parafia-rzeczyca.pl/historia/plebani-i-administratorzy.php Jankowskiego Józefa], który był proboszczem w latach 1942 - 1948.
 
*Ciocia Hela również opowiadała o nacnych kartach u księdza plebana, od którego wracał nocą (biorąc laskę - od odganiania się przed psami?), którą później musiał oczywiście oddać, co było pretekstem do dalszej partyjki. Chodzi zapewne o [http://www.parafia-rzeczyca.pl/historia/plebani-i-administratorzy.php Jankowskiego Józefa], który był proboszczem w latach 1942 - 1948.
Linia 32: Linia 31:
  
 
[[Grafika:Stronnictwo.jpg]]
 
[[Grafika:Stronnictwo.jpg]]
 +
 +
W dodatku Warszawskim (Gazeta Stołeczna) udało mi się zamieścić wspomnienie o dziadku Piotrze prawie :-) w 99 rocznicę urodzin.
 +
 +
[[Grafika:GW.5.7.jpg]]

Wersja z 19:44, 13 sie 2008

  • Ciocia Hela również opowiadała o nacnych kartach u księdza plebana, od którego wracał nocą (biorąc laskę - od odganiania się przed psami?), którą później musiał oczywiście oddać, co było pretekstem do dalszej partyjki. Chodzi zapewne o Jankowskiego Józefa, który był proboszczem w latach 1942 - 1948.
  • Ciocia Hela opowiadała, że po powrocie z Jarosławia Dziadek Piotr ukrywał się - nie był przecież znany w Tomaszowie, aż do momentu gdy z opaską czerwonego krzyża mógł normalnie funkcjonować. To on, w przebraniu kolejarza, przejechał do Reichu, aby odebrać babcie Jankę z Krzysztofem i Markiem oraz... jak się dowiedziałem od Mirka Tuka, jej siostrę Jadwigę z rodziną. Bowiem Tukowie ewakuowali się we wrześniu do rodziny w Kołomyi.
  • W CAW w jednym z formularzy dziadek napisał w rubryce "udział w bojach:" Jasło, Przemyśl, Medyka, Brzuchowice, Lwów 3.09 – 22-08 1939
  • Aresztowanie dziadka Piotra.

Podsłuchana gdzieś przypadkiem jakaś rozmowa w Tomaszowie doprowadziła do aresztowania w Rzeczycy Piotra Frączaka, który zostaje przewieziony do Tomaszowa. Babcia Janka jedzie do swoich rodziców. Prababcia idzie (z gęsią ?) do żony Niemca, który (a) korzystała z pomocy lekarskiej pradziadka Biernackiego. Udaje się z uwagi na brak miejsc w areszcie zwolnić dziadka Piotra, który ma się stawić nastepnego dnia rano. Po nocnych debatach - nie zgłosi się znaczy winny, zgłosi się może już wiecej nie wrócić - dziadek decyduje się ukrywać i sporo czasu (ok. roku?) spędza w leśniczówce Potok (Zosia Gaćkowska)

  • pseudonim dziadka "Arsenicz" był nazwiskiem hucuła, który przed wojną oprowadzał dziadka i babcie Jankę po Karpatach, a w 1939 pomógł dziadkowi przedostać się z powrotem do GG (Michał Frączak)
  • Szukając tropów dziadka z września 1939 oczywiście zajrzałem do Ryszard Dalecki "Armia <<Karpaty>> w wojnie obronnej 1939" informacji bezpośrednich nie znalazłem, ale znalazłem dwa zdjęcia: (1.) "Grupa oficerów i podoficerów słuzby sanitarnej 11 KDPO. Stoją od prawej; kpt. dr Piotr Frączak - naczelny lekarz 49 pp, mjr dr Jan Bernacki - komendant kompanii sanitarnej nr 602 oraz sanitariusze sierż. Władysław Stabicki i sierż. Antoni Kozłowski" (2.) Zdjęcie kpt. Piotra Frączaka takie jak w Galerii. (Pfraczak)
  • Z opowiadań ojca wiem, że brał udział w przemarszu wojska i że w czasie tego manewru zginął jego kolega trafiony na drodze (chyba z samolotu) kulą niemiecką. Ojciec to widział na własne oczy, bo szedł tuż za wspomnianym kolegą. Wnioskuję stąd, że było to jeszcze przed dostaniem się do niewoli, ale pewności co do tego nie mam. (Marek Frączak)


Odpis aktu urodzenia:

Odpispf.jpg


Oto wspólny podpis dziadka Piotra i babci Janki z roku 1926, gdy chodzili razem do szkoły. Cały zbiór podpisów na stronie: http://memory.loc.gov/cgi-bin/ampage?collId=pldec&fileName=/011/pldec011.db&recNum=328&itemLink=D?pldec:1:./temp/~intldl_DMTi::

Podpistomaszow.jpg


8 maja Na stronie Stronnictwa Demokratycznego w Szczecinie znalazłem takie oto zdjęcie.

Stronnictwo.jpg

W dodatku Warszawskim (Gazeta Stołeczna) udało mi się zamieścić wspomnienie o dziadku Piotrze prawie :-) w 99 rocznicę urodzin.

GW.5.7.jpg