Varia Cv Piotr Frączak: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 1: | Linia 1: | ||
== [[Cv Piotr Frączak|notatki uzupełniające do strony Cv Piotr Frączak]] == | == [[Cv Piotr Frączak|notatki uzupełniające do strony Cv Piotr Frączak]] == | ||
− | + | ||
* W publikacji '''''Kopa Mirosławi, inni, Dzieje 25 pp Armii Krajowej Łodź 2001''''' w rozdziale '''„Zaplecze sanitarne w Obwodzie Tomaszów Mazowiecki”''' czytamy „lekarzem Obwodu, pełniacym jednoczesnie funkcję lekarza Rejonu, był kpt. lek. Piotr Frączak...” s. 503 Czy to jest prosta pomyłka wynikajaca z wpisania tego zdania zamiast w Obwodzie Rawa mazowiecka czy też tak jest w opracowaniu na podstawie, którego przygotowywany był ten rozdział czyli H. Kępińska-Bazylewicz "Konspiracyjna służba zdrowia w latach II Wojny Światowej" (praca doktorska , Biblioteka WAM w Łodzi) | * W publikacji '''''Kopa Mirosławi, inni, Dzieje 25 pp Armii Krajowej Łodź 2001''''' w rozdziale '''„Zaplecze sanitarne w Obwodzie Tomaszów Mazowiecki”''' czytamy „lekarzem Obwodu, pełniacym jednoczesnie funkcję lekarza Rejonu, był kpt. lek. Piotr Frączak...” s. 503 Czy to jest prosta pomyłka wynikajaca z wpisania tego zdania zamiast w Obwodzie Rawa mazowiecka czy też tak jest w opracowaniu na podstawie, którego przygotowywany był ten rozdział czyli H. Kępińska-Bazylewicz "Konspiracyjna służba zdrowia w latach II Wojny Światowej" (praca doktorska , Biblioteka WAM w Łodzi) |
Wersja z 18:09, 19 paź 2011
notatki uzupełniające do strony Cv Piotr Frączak
- W publikacji Kopa Mirosławi, inni, Dzieje 25 pp Armii Krajowej Łodź 2001 w rozdziale „Zaplecze sanitarne w Obwodzie Tomaszów Mazowiecki” czytamy „lekarzem Obwodu, pełniacym jednoczesnie funkcję lekarza Rejonu, był kpt. lek. Piotr Frączak...” s. 503 Czy to jest prosta pomyłka wynikajaca z wpisania tego zdania zamiast w Obwodzie Rawa mazowiecka czy też tak jest w opracowaniu na podstawie, którego przygotowywany był ten rozdział czyli H. Kępińska-Bazylewicz "Konspiracyjna służba zdrowia w latach II Wojny Światowej" (praca doktorska , Biblioteka WAM w Łodzi)
- Ciocia Hela również opowiadała o nacnych kartach u księdza plebana, od którego wracał nocą (biorąc laskę - od odganiania się przed psami?), którą później musiał oczywiście oddać, co było pretekstem do dalszej partyjki. Chodzi zapewne o Jankowskiego Józefa, który był proboszczem w latach 1942 - 1948.
- Ciocia Hela opowiadała, że po powrocie z Jarosławia Dziadek Piotr ukrywał się - nie był przecież znany w Tomaszowie, aż do momentu gdy z opaską czerwonego krzyża mógł normalnie funkcjonować. To on, w przebraniu kolejarza, przejechał do Reichu, aby odebrać babcie Jankę z Krzysztofem i Markiem oraz... jak się dowiedziałem od Mirka Tuka, jej siostrę Jadwigę z rodziną. Bowiem Tukowie ewakuowali się we wrześniu do rodziny w Kołomyi.
- W CAW w jednym z formularzy dziadek napisał w rubryce "udział w bojach:" Jasło, Przemyśl, Medyka, Brzuchowice, Lwów 3.09 – 22-08 1939
- Aresztowanie dziadka Piotra.
Podsłuchana gdzieś przypadkiem jakaś rozmowa w Tomaszowie doprowadziła do aresztowania w Rzeczycy Piotra Frączaka, który zostaje przewieziony do Tomaszowa. Babcia Janka jedzie do swoich rodziców. Prababcia idzie (z gęsią ?) do żony Niemca, który (a) korzystała z pomocy lekarskiej pradziadka Biernackiego. Udaje się z uwagi na brak miejsc w areszcie zwolnić dziadka Piotra, który ma się stawić nastepnego dnia rano. Po nocnych debatach - nie zgłosi się znaczy winny, zgłosi się może już wiecej nie wrócić - dziadek decyduje się ukrywać i sporo czasu (ok. roku?) spędza w leśniczówce Potok (Zosia Gaćkowska)
- pseudonim dziadka "Arsenicz" był nazwiskiem hucuła, który przed wojną oprowadzał dziadka i babcie Jankę po Karpatach, a w 1939 pomógł dziadkowi przedostać się z powrotem do GG (Michał Frączak)
- dziadek Piotr i radzieccy skoczkowie
Z relacji Andrzeja Różyckiego ur.15 sierpnia 1924 r. w Grudziądzu "Szedłem sam przez las. Nagle usłyszałem: „Ruki wwierch!!” Ruscy! Chcieli mnie zaraz rozstrzelać. Mieli wóz chłopski w parę koni, na wozie trzech rannych: jeden miał przestrzelone płuca, a dwaj inni – postrzały brzucha. Było jeszcze trzech zdrowych, sanitariuszka i radiotelegrafistka – wszyscy z nadszarpniętej przez Niemców grupy sowieckich spadochroniarzy-dywersantów. Wytłumaczyłem, że ja partizan i chcę walczyć z Niemcami.‘No to znajdź nam lekarza!’ W pobliskiej Rzeczycy mieszkał doktor Frączak, członek NOW, bardzo zasłużony dla podziemia, opiekował się naszymi rannymi, Skontaktowałem się z nim. Frączak kazał dostarczyć tych żołnierzy sowieckich wieczorem na przeprawę nad Pilicą, skąd ich zabrał, aby ich leczyć. Niezwykle odważny człowiek!" źródło
- Szukając tropów dziadka z września 1939 oczywiście zajrzałem do Ryszard Dalecki "Armia <<Karpaty>> w wojnie obronnej 1939" informacji bezpośrednich nie znalazłem, ale znalazłem dwa zdjęcia: (1.) "Grupa oficerów i podoficerów słuzby sanitarnej 11 KDPO. Stoją od prawej; kpt. dr Piotr Frączak - naczelny lekarz 49 pp, mjr dr Jan Bernacki - komendant kompanii sanitarnej nr 602 oraz sanitariusze sierż. Władysław Stabicki i sierż. Antoni Kozłowski" (2.) Zdjęcie kpt. Piotra Frączaka takie jak w Galerii. (Pfraczak)
- Z opowiadań ojca wiem, że brał udział w przemarszu wojska i że w czasie tego manewru zginął jego kolega trafiony na drodze (chyba z samolotu) kulą niemiecką. Ojciec to widział na własne oczy, bo szedł tuż za wspomnianym kolegą. Wnioskuję stąd, że było to jeszcze przed dostaniem się do niewoli, ale pewności co do tego nie mam. (Marek Frączak)
Odpis aktu urodzenia:
Oto wspólny podpis dziadka Piotra i babci Janki z roku 1926, gdy chodzili razem do szkoły. Cały zbiór podpisów na stronie:
http://memory.loc.gov/cgi-bin/ampage?collId=pldec&fileName=/011/pldec011.db&recNum=328&itemLink=D?pldec:1:./temp/~intldl_DMTi::
8 maja
Na stronie Stronnictwa Demokratycznego w Szczecinie znalazłem takie oto zdjęcie.