Rzeczyca

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nazwa Rzeczyca pochodzi od rzeki. Być może istniała już w XI w. jednak źródła pisane informują, iż w 1335 r. Rzeczyca była wsią królewską. Od 1364 są już informacje o kościele i pierwszym plebanie Stanisławie (patrz: lista plebanów i administratorów). W latach 1790-1793 posiadała prawa miejskie. Burzliwe dzieje Rzeczycy do 1914 roku opisała Anna Kowalska-Pietrzak. (źródło)

Urodzeni w Rzeczycy:


Mieszkający, pracujący, uczący się w Rzeczycy:

  • Piotr Frączak w latach 1940-1945 pracował w Rzeczycy biorąc udział w działaniach Armii Krajowej, pełniąc obowiązki lek. pułku pow.(?) Rawa Mazowiecka (żródło).


Dodatkowe informacje:

Rzeczyca należała podczas okupacji - w ramach struktur Armii Krajowej - do Rejonu Spała Okręg Łódź. Na tym terenie początki konspiracji datują się od grudnia 1939 r. - od kontaktów z Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego mjr. „Hubala”. Pierwsze grupy konspiracyjne zaczął organizować Nadleśniczy Nadleśnictwa Glinna inż. „Sosna” (Józef Gomółka)do którego dołączyli inni m.in. lekarz Piotr Frączak.

28 września 1941 roku dowództwo nad konspiracyjną kompanią piechoty w Rzeczycy objął Henryk Sieczkowski (ps. Wiktor Bielecki później Władysław). „Jedni z pierwszych żołnierzy z podziemia w Rzeczyckiej Placówce, którzy składali przysięgę przed ppor. „Wiktorem Bieleckim” – „Władysławem” to „Dzik (Kazimierz Kotarski), „Narcyz” (Kazimierz Talarczyk), „Komar” (Jerzy Okupski vel Oporski), dr Piotr Frączak, „Kruk” (Jerzy Grochowski), „Rów” (Jan Perek).”

W 1942 utkany został w Rzeczycy sztandar dla partyzackiego oddziału (znajduje się teraz w Muzeum Ziemi rawskiej), który po krótkim pobycie w oddziale „Dzik” „został ukryty w bocznym ołtarzu miejscowego kościoła parafialnego, pod opieką kościelnego Jana Kuika. Tam znajdował się aż do 1957 r.” (1)

Dr Piotr Fraczak zakończył słuzbę w AK w Rzeczycy jako major słuzby stałej sanitarnej(źródło) - lekarz rejonu Spała i Naczelny lekarz Obwodu Rawa Mazowiecka (2)


1. Eugeniusz Wawrzyniak „Z dziejów rawskiego podziemia” Wydawnictwo Bellona Warszawa 1994

2. Eugeniusz Wawrzyniak „Na rubieży Okręgu AK Łódź” Instytut Wydawniczy PAX Warszawa 1988

Zdjęcia i linki

zdjęcia z Rzeczycy sprzed II Wojny Światowej.