Jan Śliwiński
Większość danych dotyczących Jana bazuje na opracowaniu Sebastiana Jędrycha, opublikowanym wcześniej na stronie Garwolin.org. Niestety skutkiem jakiegoś konfliktu na aktualnej stronie ukazała się następująca informacja
"Informujemy, że Sebastian Jędrych - koordynator Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej, który 6 kwietnia 2021 r. opuścił Garwolin.org, przesłał nam wczoraj oświadczenie, że on i członkowie Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej NIE ŻYCZĄ sobie, by publikacje z indeksami do ksiąg metrykalnych parafii dawnego powiatu garwolińskiego były udostępniane na portalu Garwolin.org. Sebastian Jędrych poinformował nas także, że wszystko to dzieje się w porozumieniu z Kurią Siedlecką i że powyższe publikacje zostaną udostępnione w innym miejscu. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedzią, ich udostępnienie nastąpi niebawem, o czym oczywiście Państwa poinformujemy."
Jan Śliwiński to ojciec Izabeli Kowalewskiej, żony Aleksandra Kowalewskiego. Aleksander i Izabela to dziadkowie Michała Biernackiego, ze strony matki.
Urodził się około 1807 roku w Turowie, obecnie województwo lubelskie, powiat radzyński, gmina Kąkolewnica. Według Wikipedii była to wieś szlachecka położona w drugiej połowie XVI wieku w ziemi łukowskiej województwa lubelskiego. Jego rodzice to Kunegunda z domu Czarnecka i Mateusz Śliwińscy.
Jan przeprowadził się do Żelechowa (odleglość między Turowem a Żelechowem to dzisiaj trochę ponad godzinę samochodem). Tam w 1826 roku, mając 19 lat, ożenił się z Wiktorją Napolioną Madejską, mającą 17 lat. Według aktu ślubu był wtedy pisarzem urzędu burmistrzowskiego.Funkcję tę pełnił do około 1830 roku.
Rok po ślubie, w 1827 roku urodziła się Emilia Ludwika Marianna, później po mężu Siennicka. Rodzina mieszkała wtedy w Kłębowie pod Żelechowem (według aktu chrztu Emilii).
W 1830 roku urodziła się druga córka, Julia Hipolita. Według aktu chrztu stało się to w Żelechowie a Jan był wtedy pisarzem prywatnym (niejasne co to konkretnie oznaczało). Julia Hipolita zmarła w 1830 roku.
W 1832 roku, również w Żelechowie, urodziła się następna córka, Michalina Angela, urodziła się następna córka, później po mężu Kacperowicz lub Kasperowicz. Według jej aktu chrztu Jan był wtedy zastępcą wójta gminy żelechowskiej.
W 1834 roku, również w Żelechowie, urodziła się czwarta córka, Antonina Mieczysława, później po mężu Okoniewska. Jan był wtedy, według jej aktu chrztu, asesorem obwodu łukowskiego.
Piąta córka, Izabela, babcia Michała Biernackiego, urodziła się 26-go listopada 1840 roku. Według jej aktu chrztu, który odbył się dopiero dwa miesiące później, 31-go stycznia 1841 roku, w Bobrownikach, źródło Szukaj w archiwach (Baza indeksów Lubelszczyzny - - Parafia dekadami - (lubgens.eu), rok 1841, akt nr. 12). Bobrowniki to wieś leżąca w gminie Ryki. Należy do województwa lubelskiego, powiatu ryckiego, około 30 km od Żelechowa.
Według aktu chrztu Izabeli Jan był w 1841 roku asesorem honorowym, "z pensji urzędowania swego się utrzymujący".
W 1843 roku urodził się pierwszy syn, Jan Paweł. Było to w Rykach. Ryki to miasto leżące w wschodniej Polsce. Należy do województwa lubelskiego, powiatu ryckiego. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ryki, leży około 20 km od Żelechowa. Według aktu chrztu Pawła, Jan był wtedy, w 1843 roku, byłym burmistrzem miasta Bobrowniki w Rykach zamieszkałym.
Rodzina przeprowadziła się ponownie do Żelechowa i tam, w 1846 roku urodziła się Eufrozyna Bronisława, która zmarła mając rok, w 1847 roku. Rok wcześniej, w 1846 roku zmarł też, w wieku 3 lat, Piotr Paweł.
W 1854 roku urodził się Antoni Maciej.
Ostatni znaleziony dokument, gdzie jest wspomniany Jan to akt ślubu Izabeli z Aleksandrem Wacławem Kowalewskim. Było to w 1857 roku w Żelechowie.
Jan zmarł więc po 1857 roku, najprawdopodobniej w Żelechowie. Żył więc co najmniej 50 lat. Zmieniał kilka razy miejsce zamieszkania. Urodziło mu się 9-cioro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie. I