Las rzeczy: Różnice pomiędzy wersjami

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
* pseudonim dziadka "Arsenicz" był nazwiskiem hucuła, który przed wojną oprowadzał dziadka i babcie Jankę po Karpatach, a w 1939 pomógł dziadkowi przedostać się z powrotem do GG (Michał Frączak)
+
* Aresztowanie Antoniego i ciotki Józi Frączaków. Żandarmi weszli do gospodarstwa i znaleźli pół cielaka, która została przyniesiona przez pacjentkę. Dodatkowo w czasie rewizji ciotka próbowała wyrzucić pieniądze powierzone jej przez kogoś z okolicznego majatku.
  
* Szukając tropów dziadka z września 1939 oczywiście zajrzałem do Ryszard Dalecki "Armia <<Karpaty>> w wojnie obronnej 1939" informacji bezpośrednich nie znalazłem, ale znalazłem dwa zdjęcia:
+
* Ciotka Józia po ukończeniu gimnazjum w Tomaszowie była guwernantką w majatku Grotowice u Zdziarskich (Ambasadora Polski we Francji - ponoć wydał pamietniki).
  
1. "Grupa oficerów i podoficerów słuzby sanitarnej 11 KDPO. Stoją od prawej; kpt. dr Piotr Frączak - naczelny lekarz 49 pp, mjr dr Jan Bernacki - komendant kompanii sanitarnej nr 602 oraz sanitariusze sierż. Władysław Stabicki i sierż. Antoni Kozłowski"
 
  
2. Zdjęcie kpt. Piotra Frączaka [http://staramilosna.dyndns.org/~gallery/main.php?g2_itemId=2051 takie jak w Galerii]. (Pfraczak)
+
* [[Varia Cv Piotr Frączak|dotyczące dziadka Piotra]]
  
* Z opowiadań ojca wiem, że brał udział w przemarszu wojska i że w czasie tego manewru zginął jego kolega trafiony na drodze (chyba z samolotu) kulą niemiecką. Ojciec to widział na własne oczy, bo szedł tuż za wspomnianym kolegą. Wnioskuję stąd, że było to jeszcze przed dostaniem się do niewoli, ale pewności co do tego nie mam. (Marek Frączak)
+
* [[Varia:Cv Michał Biernacki|dotyczące pradziadka Michała]]

Aktualna wersja na dzień 15:46, 29 paź 2006

  • Aresztowanie Antoniego i ciotki Józi Frączaków. Żandarmi weszli do gospodarstwa i znaleźli pół cielaka, która została przyniesiona przez pacjentkę. Dodatkowo w czasie rewizji ciotka próbowała wyrzucić pieniądze powierzone jej przez kogoś z okolicznego majatku.
  • Ciotka Józia po ukończeniu gimnazjum w Tomaszowie była guwernantką w majatku Grotowice u Zdziarskich (Ambasadora Polski we Francji - ponoć wydał pamietniki).