Władysław Biernacki: Różnice pomiędzy wersjami

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
 
Linia 1: Linia 1:
[http://staramilosna.dyndns.org:2317/rodzina_f?lang=pl;p=wladyslaw;n=biernacki Władysław Biernacki} urodzony najprawdopodobniej w [[Warszawa|Warszawie]] jako młodszy syn w rodzinie Mateusza i Marianny z Jarnickich.  
+
[http://staramilosna.dyndns.org:2317/rodzina_f?lang=pl;p=wladyslaw;n=biernacki '''Władysław Biernacki'''] urodzony najprawdopodobniej w [[Warszawa|Warszawie]] jako młodszy syn w rodzinie Mateusza i Marianny z Jarnickich. Po szkole w progimnazjum w Sieradzu "''wziął udział w powstaniu 1863 r. Walczył w partii de la Croix Krzyżanowskiego. Pod Sędziołowicami pod Łochowem [nieczytelne] został ranny i wraz z rannym kolegą gomnazjalnym Kacprem Wernerem ukrył się na plebanii w Burzeninie, skąd obydwaj chłopcy w bardzo dowcipny sposób zostali przewiezieni do Warszawy w wozie naładowanym warzywami – gdzie chcąc uniknąć obowiązującej branki do wojska, od której wolni byli tylko urzędnicy, przez protekcję znajomego dziadków dostali się na pocztę i w tym urzędzie pracowali już do końca życia. Kacper Werner jako naczelnik poczty w Rybiennikach, a ojciec mój w Nowym Dworze, a potem w Żyrardowie. W czasie kilkuletniego pobytu w Warszawie ojciec dorabiał przepisywaniem spraw u mecenasa Grabowskiego i chodził jako wolny słuchacz do Szkoły Głównej''."
 
+
W 1911 był zastępcą prezesa Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (por. Maria Stankiewicz-Rusiecka "Życie społeczne-oświata-kultura" w Irena Pietrzak-Pawłowska red. "Żyrardów 1829-1945" PWN Warszawa 1980)
 
+
Młodszy Władysław uczył się celująco i zaraz po ukończeniu szkoły wziął udział w powstaniu 1863 r. Walczył w partii de la Croix Krzyżanowskiego. Pod Sędziołowicami pod Łochowem [nieczytelne] został ranny i wraz z rannym kolegą gomnazjalnym Kacprem Wernerem ukrył się na plebanii w Burzeninie, skąd obydwaj chłopcy w bardzo dowcipny sposób zostali przewiezieni do Warszawy w wozie naładowanym warzywami – gdzie chcąc uniknąć obowiązującej branki do wojska, od której wolni byli tylko urzędnicy, przez protekcję znajomego dziadków dostali się na pocztę i w tym urzędzie pracowali już do końca życia. Kacper Werner jako naczelnik poczty w Rybiennikach, a ojciec mój w Nowym Dworze, a potem w Żyrardowie. W czasie kilkuletniego pobytu w Warszawie ojciec dorabiał przepisywaniem spraw u mecenasa Grabowskiego i chodził jako wolny słuchacz do Szkoły Głównej.  
+
 
+
  
  
 
Zmarł najprawdopodobniej w [[Żyrardów|Żyrardowie]]
 
Zmarł najprawdopodobniej w [[Żyrardów|Żyrardowie]]

Wersja z 20:06, 25 mar 2006

Władysław Biernacki urodzony najprawdopodobniej w Warszawie jako młodszy syn w rodzinie Mateusza i Marianny z Jarnickich. Po szkole w progimnazjum w Sieradzu "wziął udział w powstaniu 1863 r. Walczył w partii de la Croix Krzyżanowskiego. Pod Sędziołowicami pod Łochowem [nieczytelne] został ranny i wraz z rannym kolegą gomnazjalnym Kacprem Wernerem ukrył się na plebanii w Burzeninie, skąd obydwaj chłopcy w bardzo dowcipny sposób zostali przewiezieni do Warszawy w wozie naładowanym warzywami – gdzie chcąc uniknąć obowiązującej branki do wojska, od której wolni byli tylko urzędnicy, przez protekcję znajomego dziadków dostali się na pocztę i w tym urzędzie pracowali już do końca życia. Kacper Werner jako naczelnik poczty w Rybiennikach, a ojciec mój w Nowym Dworze, a potem w Żyrardowie. W czasie kilkuletniego pobytu w Warszawie ojciec dorabiał przepisywaniem spraw u mecenasa Grabowskiego i chodził jako wolny słuchacz do Szkoły Głównej." W 1911 był zastępcą prezesa Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (por. Maria Stankiewicz-Rusiecka "Życie społeczne-oświata-kultura" w Irena Pietrzak-Pawłowska red. "Żyrardów 1829-1945" PWN Warszawa 1980)


Zmarł najprawdopodobniej w Żyrardowie