W O.K.O.P-ie (4.12)

Z FraczakWiki
Wersja Piotrek (dyskusja | edycje) z dnia 08:10, 21 lis 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

O.K.O.P. to był Obywatelski Komitet Obrony Państwa, który był zapleczem Armii Ochotniczej w Polsce w 1920 roku. 8 lipca 1920 odbyło się posiedzenie Komitetu Obywatelskiego do spraw, związanych z formowaniem Armii Ochotniczej i obroną Państwa. W skład Komitetu wchodziło bardzo wiele organizacji społecznych, które podporządkowały się generałowi Hallerowi jako przewodniczącemu komitetu i zadeklarowali rozpoczęcie prac w łonie swoich organizacji.


Do głównych zadań powoływanych lokalnych Obywatelskich Komitetów Obrony Państwa była “propaganda zaciągu ochotników”, oraz “akcja dla pomocy moralnej, gospodarczej i materjalnej”. O efektach tej pracy (i to w każdym powiecie) można przeczytać w Księdze sprawozdawczo-pamiątkowej.

Plik:Odznaka Ofiarnych OKOP.jpg

Tam też, czytamy, ze aby utrwalić w społeczeństwie pamięć dni “Cudu nad Wisłą” postanowiono “wybić odznakę pamiątkową, dla tych, którzy czy to z bronią w ręku na froncie, czy odpowiedzialną i ofiarną pracą w kraju przyczynili się odparcia najazdu”. Pełnomocnicy powiatowych O.K.O.P. sporządzali osób uprawnionych do otrzymania odznaki, a specjalna Komisja podejmowała decyzję. Odznaki wydawane były za odpowiednią opłatą, a do 15.V.1922 wydano 17 340 odznal byłym ochotnikom i 9 310 osobom cywilnym.

Na razie nie wiemy w jaki sposób do odparcia Rosjan przyczynił się Edward Jacynicz, ale otrzymał dyplom nr 7399.

OKOP.jpg