Jan Śliwiński

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Większość danych dotyczących Jana bazuje na opracowaniu Sebastiana Jędrycha, opublikowanym wcześniej na stronie Garwolin.org. Niestety skutkiem jakiegoś konfliktu na aktualnej stronie ukazała się następująca informacja

"Informujemy, że Sebastian Jędrych - koordynator Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej, który 6 kwietnia 2021 r. opuścił Garwolin.org, przesłał nam wczoraj oświadczenie, że on i członkowie Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej NIE ŻYCZĄ sobie, by publikacje z indeksami do ksiąg metrykalnych parafii dawnego powiatu garwolińskiego były udostępniane na portalu Garwolin.org. Sebastian Jędrych poinformował nas także, że wszystko to dzieje się w porozumieniu z Kurią Siedlecką i że powyższe publikacje zostaną udostępnione w innym miejscu. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedzią, ich udostępnienie nastąpi niebawem, o czym oczywiście Państwa poinformujemy."

Jan Śliwiński to ojciec Izabeli Kowalewskiej, żony Aleksandra Kowalewskiego. Aleksander i Izabela to dziadkowie Michała Biernackiego, ze strony matki.

Urodził się około 1807 roku w Turowie, obecnie województwo lubelskie, powiat radzyński, gmina Kąkolewnica. Według Wikipedii była to wieś szlachecka położona w drugiej połowie XVI wieku w ziemi łukowskiej województwa lubelskiego. Jego rodzice to Kunegunda z domu Czarnecka i Mateusz Śliwińscy.

Jan przeprowadził się do Żelechowa (odleglość między Turowem a Żelechowem to dzisiaj trochę ponad godzinę samochodem). Tam w 1826 roku, mając 19 lat, ożenił się z Wiktorją Napolioną Madejską, mającą 17 lat. Według aktu ślubu był wtedy pisarzem urzędu burmistrzowskiego.Funkcję tę pełnił do około 1830 roku.

Rok po ślubie, w 1827 roku urodziła się Emilia Ludwika Marianna, później po mężu Siennicka. Rodzina mieszkała wtedy w Kłębowie pod Żelechowem (według aktu chrztu Emilii).

W 1830 roku urodziła się druga córka, Julia Hipolita. Według aktu chrztu stało się to w Żelechowie a Jan był wtedy pisarzem prywatnym (niejasne co to konkretnie oznaczało). Julia Hipolita zmarła w 1830 roku.

W 1832 roku, również w Żelechowie, urodziła się następna córka, Michalina Angela, urodziła się następna córka, później po mężu Kacperowicz lub Kasperowicz. Według jej aktu chrztu Jan był wtedy zastępcą wójta gminy żelechowskiej.

W 1834 roku, również w Żelechowie, urodziła się czwarta córka, Antonina Mieczysława, później po mężu Okoniewska. Jan był wtedy, według jej aktu chrztu, asesorem obwodu łukowskiego.

Piąta córka, Izabela, babcia Michała Biernackiego, urodziła się 26-go listopada 1840 roku. Według jej aktu chrztu, który odbył się dopiero dwa miesiące później, 31-go stycznia 1841 roku, w Bobrownikach, źródło Szukaj w archiwach (Baza indeksów Lubelszczyzny - - Parafia dekadami - (lubgens.eu), rok 1841, akt nr. 12). Bobrowniki to wieś leżąca w gminie Ryki. Należy do województwa lubelskiego, powiatu ryckiego, około 30 km od Żelechowa.

Według aktu chrztu Izabeli Jan był w 1841 roku asesorem honorowym, "z pensji urzędowania swego się utrzymujący".

W 1843 roku urodził się pierwszy syn, Jan Paweł. Było to w Rykach. Ryki to miasto leżące w wschodniej Polsce. Należy do województwa lubelskiego, powiatu ryckiego. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ryki, leży około 20 km od Żelechowa. Według aktu chrztu Pawła, Jan był wtedy, w 1843 roku, byłym burmistrzem miasta Bobrowniki w Rykach zamieszkałym.

Rodzina przeprowadziła się ponownie do Żelechowa i tam, w 1846 roku urodziła się Eufrozyna Bronisława, która zmarła mając rok, w 1847 roku. Rok wcześniej, w 1846 roku zmarł też, w wieku 3 lat, Piotr Paweł.

W 1854 roku urodził się Antoni Maciej.

Ostatni znaleziony dokument, gdzie jest wspomniany Jan to akt ślubu Izabeli z Aleksandrem Wacławem Kowalewskim. Było to w 1857 roku w Żelechowie.

Jan zmarł więc po 1857 roku, najprawdopodobniej w Żelechowie. Żył więc co najmniej 50 lat. Zmieniał kilka razy miejsce zamieszkania. Urodziło mu się 9-cioro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie. I