Osoby Sala Towarzystwa Gimnastycznego Sokół

Z FraczakWiki
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
wróć do Sala Towarzystwa Gimnastycznego Sokół


Prezesi

Prezesi Związku w Królestwie

Stanisław Popowski

za Muzeum Sztygarka

Kazimierz Srokowski

Naczelnicy

Naczelnik - początkowo osoba (najczęściej zatrudniona) do prowadzenia gimnastyki (naczelnik ćwiczeń). później osoba w funkcji dyrektora. O problemach z tym związanych pisał Kazimierz Srokowski:

"Idąc wzorem Sokoła w Galicji, utrzymaliśmy pierwotnie w ustroju naszego Sokolstwa (tj. w Królestwie Polskim - przyp. PF) stanowiska prezesów i naczelników w gniazdach, okręgach i związku; stosunek jednak wzajemny tych dwóch władz, szczególnie podczas przejawów zewnętrznych życia sokolego, oraz zakres ich władzy nie był i w rzeczywistości nie mógł być ściśle przewidziany i określony w żadnym regulaminie.

Harmonia wzajemna pomiędzy wymienionymi dwiema władzami zależała wyłącznie od taktu ludzi, stojących na tych stanowiskach. Łatwiej było radzić sobie z tą dwoistością władzy w Galicji, gdzie stanowiska naczelników powierzane były częstokroć płatnym zawodowym nauczycielom gimnastyki, gdy u nas wszyscy naczelnicy pełnili te obowiązki honorowo z Wyboru.

Sprawa gmatwała się jeszcze z tego powodu, że naczelnik gniazda lub ewentualnie okręgu mógł otrzymywać rozkazy nie tylko od właściwego prezesa gniazda lub okręgu lecz również od naczelnika okręgu lub ewentualnie Związku. Na tym tle powstawały niejednokrotnie nieporozumienia, które łagodzić mógł jedynie wzajemny takt osobisty". {Srokowski Pamiętniki s. 99}


Naczelnicy Gniazd

Gniazdo-Macierz Lwów

za Cepnik 40-lecie Sokola lwowskiego 1867 - 1907

Antoni Durski (1875-1908)

1854-1908

1 marca 1875 mianowany naczelnikiem lwowskiego "Sokoła". Należał do komitetu redakcyjnego "Przewodnika Gimnastycznego "Sokół" od nr 1 wydanego w 1886 roku.

Jako naczelnik "Sokoła" 1 października 1881 roku zawiązuje na wzór czeski pierwsze grono nauczycielskie.

W latach 1883-84 jest czynnym członkiem komitetu budowy sokolni lwowskiej. W grudniu 1884 roku udaje się wprowadzić do własnego gmachu. W 1886 roku organizuje grono nauczycielskie "Sokoła" w Krakowie. W 1892 roku wspólnie z gronem nauczycielskim organizuje pierwszy zlot sokolstwa polskiego we Lwowie.

krótki rys biograficzny z okazyi ćwierćwiekowej rocznicy jego służby sokolej. Przewodnik Gimnastyczny "Sokół" 1900 Nr 3